12 січня на Філіппінах почалося виверження вулкана Тааль, висота якого становить всього 311 метрів. Тааль викинув стовп попелу заввишки близько кілометра, після чого Інститут вулканології і сейсмології Філіппін (Phivolcs) оголосив четвертий за п’ятибальною шкалою рівень небезпеки. З прилеглих населених пунктів в провінції Батангас були евакуйовані 80 тисяч осіб.
Виверження супроводжувалося десятками блискавок, відобразити які вдалося багатьом очевидцям. Це страшне і одночасно зачаровує видовище, яке відоме як брудна гроза або вулканічна блискавка.
Про те, що виверження вулканів може супроводжуватися блискавками, відомо вже близько 2 000 років. Ще в 79 році нашої ери Пліній Молодший — давньоримський політик і адвокат — спостерігав подібне явище при виверженні Везувію. На сьогоднішній день є записи більш ніж про двухста виверженнях, які супроводжувалися блискавками.
Lightning streaks through a column of smoke and ash as the Taal Volcano suddenly rumbled back to life in the Philippines. https://t.co/EgH8aACp1o pic.twitter.com/u5bQ96tZ1e
— ABC News (@ABC) January 13, 2020
До виникнення блискавок при виверженнях призводять як процеси, що йдуть в хмарах при звичайних грозах, так і сейсмологічні процеси. Електричні заряди можуть виникати за рахунок п’єзоелектричних і трибоелектричних еффектах при розломах і зрушення гірських пластів, які супроводжують виверження. Також блискавки утворюються в результаті зіткнення великих електричних потенціалів, які подаються негативно зарядженими падаючими частинками золи і позитивно зарядженими, що згущують вулканічними газами в стовпі попелу.
14 січня Тааль все ще зберігає активність. Стовп попелу з його кратера досяг висоти в 2 кілометри, також були зафіксовані 500-метрові фонтани лави.