Палац у невеликому селі, став туристичним «магнітом»
В Україні досить багато невеликих населених пунктів, які стають туристичними «магнітами» завдяки єдиному пам’ятнику архітектури, який у ньому зберігся.
Одна з таких локацій — невелике село Самчики в Хмельницькій області. Воно відоме серед туристів завдяки тому, що тут знаходиться палац 18 століття — досить нетиповий пам’ятник, як для населеного пункту, в якому проживає трохи більше 1600 людей.
Палацово-парковий ансамбль з цікавою історією
Головна місцева визначна пам’ятка — палацово-парковий ансамбль «Самчики», який часто називають «українським Версалем». Садиба добре збереглася, тут також є єдиний в країні парк у французькому стилі.
Комплекс має статус державного історико-культурного заповідника. На початку 18 століття це маєток отримав у володіння Януш Хоєцький, який у 1725-му створив собі резиденцію на березі річки Случ.
Наступним власником маєтку був полковник і гайсинський староста Петро Чечель (1754-1843). Вважається, що саме в цей період маєток набув того вигляду, який ми знаємо сьогодні: був споруджений сам палац, два флігелі, в’їзні ворота, оранжереї та стайні. Також Чечель провів масштабну реконструкцію парку.
Головна «родзинка» палацу — оригінальна анфілада залів, прикрашених паркетами, ліпниною та розписами, які нерідко приписують авторству Врубеля.
В самому палаці туристам показують Римський зал, Японський кабінет — єдину збережену кімнату з таким інтер’єром в країні. Також тут можна прогулятися по «саду в стінах» — парку, працювати над створенням якого запросили відомого ландшафтного архітектора Діонісія МакКлера, ірландця за походженням.
Чому варто відвідати це місце під час вікенду
Нещодавно в Самчиках побувала гід-екскурсовод і власниця туристичного агентства «Tasty travel» Дар’я Сапожнікова. Про свою поїздку вона детально розповіла на сторінці в Facebook.
Головна визначна пам’ятка цього місця — це садиба в стилі класицизму. Часто її називають «міні-Версалем». Станом на сьогодні вона збереглася у відносно непоганому стані, відзначає гід.
«Самчики — садиба, яка відмінно збереглася. Попри те, що в радянський час тут діяла лікарня, і якийсь час — школа. І школярі відколювали шматочки від ліпнини й використовували їх замість крейди», — розповідає Дар’я.
«У садибі влаштовували знатні бали. На петербурзький манер, не можна було приходити на бал двічі в одному одязі. Для цього внизу вбрання ставили червону печатку. Їли й пили в окремій їдальні. Вечір закінчувався феєрверками біля озера і катаннями на човнах», — додає вона.
На території історико-культурного комплексу зберігся китайський будиночок, який навіть виконував функцію холодильника. Зараз у ньому розташована картинна галерея. Також добре збереглися житлові приміщення палацу Чечелів початку 18 століття.
У Самчиках бував і Лев Толстой, відвідуючи свого приятеля — одного з власників маєтку Олександра Угрімова.
Графік роботи та ціна за вхід
Державний історико-культурний заповідник «Самчики».
Адреса: Україна, с. Самчики, Старокостянтинівський район, Хмельницька область. Тел.: 8 (03854) 44214.
Автодорога Н-03 Чернівці — Житомир (за 12 кілометрів від Старокостянтинова).
Графік роботи. З понеділка по суботу — з 8.00 до 17.00, у неділю — з 10.00 до 18.00.